<< Click to Display Table of Contents >> NAV Online számla - Kontir.NET praktikumok |
![]() ![]() ![]() |
És akkor jöjjön a bogarászás, a matatás és a praktikumok…
Amin félrecsusszanhatunk, hogy a pénztár könyveléskor látott egyenlegében a beolvasott, de nem véglegesített számlák is benne vannak.
Egyébként saját okoskodás…lehet van jobb és biztosan alakul még…de egyelőre itt tartunk mi.
Beolvasni a kettes fiókba szoktunk. Onnan pakolgatunk az egyesbe. Majd a hármasba, ami tárgyhavi, de nincs hozzá számlánk.
A tételen jobb egérgombot nyomva nyílnak a lehetőségek…
A megnézés lehetőségre kattintva generálódik a programból a számla képe…mármint a NAV-os adatszolgáltatás alapján (crtl+p gombokkal pdfben menthető). Hiányzó számláknál ezt szoktuk továbbítani az ügyfeleknek.
Praktikus lehet akkor is, ha rondán írtak a kézi számlára…megnézhető, hogy mi szerepel a számlán.
Sőt, az is kiderül, hogy mi rossz a partner adatszolgáltatásában…sokszor nem előleg tételek előlegnek vannak pipálva ezen a kis számlaképen, vagy szerepel a kisadózó felirat, pedig nem is katás a partner…vagy pénzforgalmisként van jelentve a számla, holott a papír alapú bizonylaton a világon nincs ilyen felirat…A papír alapú számla és az adatszolgáltatás az két külön dolog…nem feltétlenül egyezik meg…sőt..
Ha nem használjuk is ezt a funkciót, arra igen jó, hogy beolvassuk a számlákat csak azért, hogy a partnertörzset feltöltsük és azt már ne kézzel kelljen pötyögni.
Ha kontírozni akarunk, mert új partnernél még nem lehet főkönyvi számunk annak menete ugyanaz, mint egyébként a kézi rögzítésnél..csak itt már megnyertük a fejlécet.
Ha egy számlához új tételt is akarunk vinni, az simán új kontírozás…mint például a telefonszámláknál.
Ha fizetési módot nem jelent a partner, akkor a számla mindhárom dátuma azonos. Ez esetben a fizetési határidőt nyilván javítani kell.
Magában a beolvasott adatokkal feltöltött fiókban a ctrl+f billentyűvel gyorsan lehet keresni…ha megvan a számla és nem kell „hozzányúlni”, akkor csak egér jobbal átrakod másik fiókba, semmit nem kell nyomni, csak a következő számla számát pötyögni…a kereső mező aktív marad. Ha a partner oszlop tetejére kattintasz és utána ctrl+f, akkor partnerre is lehet keresni.
Módosító számlák
Ha van negatív számlánk, ott áfa gyűjtőkódot 95-re ne feledjük átírni. Ez is van akinek a válogatás során egyszerűbb van, akinek a végén a számlák nagyságrendbe állításával és utólagos javításával. Ha a véglegesítés előtt lekérünk egy rögzítési listát excelben és ott szűrűnk a 95-ös kódra, könnyen ellenőrizhető, hogy mindenhol javítottuk-e a számlákban.
Módosító számláknál fontos még az összerendelés…vagyis az eredeti számlával való összekapcsolás a K lapon való szerepeltetés miatt. Ez alapesetben a NAV felé jelentve van, tehát a beolvasással együtt „jön”. Ha mégsem, akkor a NAV online fölött a 65M kiegészítés gombbal tehetjük meg…a helyesbített bizonylat számát kiválasztva.
Ha nincs eredeti bizonylatunk valami miatt, akkor a K lapra kézzel kell majd felvezetnünk az összeget. Ha a módosító számla egy eredetihez kapcsolódik, akkor az összegeket nem kell kitölteni.
Ha egy számla többet módosít, akkor itt kiválasztjuk a helyesbített számla számát és alatta negatív összeggel megadjuk a módosítás alapját és áfáját. Annyiszor, ahány számlára a módosító hivatkozik…összegeket mindig kell adni hozzá. A program nem ellenőrzi, hogy a negatív megadott részösszegek megegyeznek-e a számlán szereplő összeggel. Ha ezt megcsináljuk tuti és látványos lesz az összesítő jelentésünk K lapja.
Ha már van összerendelés és újra megtesszük, a program jelzi. Ha beolvasott és eleve összerendelt számlát törlünk és kézzel visszük fel, akkor is ezt fogja kiírni…mert az összerendelést sosem felejti a program.
Késett számlák
A 65M gombon lehetőség van még dátum tárolására. Ha a rögzített teljesítési időpont nem egyezik meg a számla tényleges áfa teljesítési dátumával, mert például előző havi a számla, akkor itt adhatjuk meg. Az áfa M lapjára ugyanis a számla eredeti dátumát várják. Ha beírtuk a kis kiegészítő ablakban, akkor dátum tárol és kész. Vagy dátum tárol és nyilacskával tovább a tárol majd a mégsem gombra és enter.
A 65M használatával megadott dolgok később az archívban javíthatóak…szóval több életünk van itt. :-)
Előleg és végszámla
Az előleg és végszámla az M lapon kell, hogy szerepeljen. Ha esetleg a K lapon is ott van, akkor a műveletek/összerendelés pontja alatt törölni kell a két számla közötti összerendelést.
Részletek az áfa fejezetben.
A betöltésnél a kézi számlát beolvassa újra program. (Ha kézzel vittünk fel számlát, és esetleg be is olvassuk, akkor nem szól, hogy már könyvelt).
Ha áfa K lapra adómentes számlát hoz a program az összerendelést törölni kell.
K lapra pozitívan hozza a módosító számlát...az összerendelésnél pozitív volt az összeg.
Ha egy számla egyet módosít, akkor a 65M gombnál összeg megadására nincs szükség. Ha többet, akkor negatív előjellel kell az összegeket felvinni. Ha K lapon a módosító sor pozitív, akkor a 65M gombnál pozitív előjellel rögzítettük az összeget. Javítani kell.
Fordított adós számlák
A vtsz adatok nélkül olvasódnak be. Ha a számlán új kontírozást nyomunk, abban a tételben fel tudjuk rögzíteni a vtsz adatokat és törölhetjük az eredetileg beolvasott tétel kontírozását. Így nem kell a számla fejlécének adatait felvinni és nem is fog újra beolvasódni a számla.